اصول اخلاقی انتشار مقاله

فصلنامه آینده‌پژوهی دفاعی که توسط انتشارات دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران چاپ و نشر می‌گردد همواره رعایت اصول اخلاقی و پایبندی به قوانین چاپ و نشر در سطح ملی و بین‌المللی را در سرلوحه امور خود قرار داده است و از هیچ کوششی به منظور رعایت حقوق نویسندگان محترم و مالکیت فکری و معنوی اثر آنان دریغ نمی‌نماید. در این راستا پژوهشگرانی که مایلند مقاله‌هایشان در این نشریه انتشار یابد، شایسته است به نکات مشروحه زیر توجّه فرمایند:

 

اصول مربوط به فصلنامه:

1- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به  آن دسترسی دارند مانند سردبیر، اعضای هیات تحریریه و مدیر داخلی و اجرایی نشریه و سایر عوامل فعال (غیر از نویسنده مربوطه) مانند داوران، مشاوران، ویراستار و ناشر امانتدار می‌­بایست کاملاً محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت شود.

2- تصمیم ­گیری درباره مقالات در هر مرحله‌­ای بدون توجه به نژاد، جنسیت، گرایش جنسی، باورهای مذهبی، قومی، شهروندی، و یا فلسفه سیاسی نویسندگان انجام شود.

 

***کلیه حقوق معنوی اثر متعلق به نویسنده است.***

 اصول مربوط به نویسندگان محترم:

 1- مقالات ارسالی بایستی فاقد هرگونه مطالب طبقه‌بندی شده باشد.

2- مقالات حاصل مطالعات، تجربه‌ها و پژوهش‌های نویسنده یا نویسندگان باشد.

3-  نویسنده مسئول و همکاران در مقاله ذکر شده و اسامی غیرمرتبط (غیر از نویسنده و همکار) ذکر نشود.

4- در ذکر مطالب از سایر نشریات، منبع مطالب به شکل صحیح و دقیق ذکر گردد تا در محاسبه ضریب تاثیر سایر نشریات خللی ایجاد نشود.

5- مقالات در هیچ یک از نشریات داخلی و خارجی یا مجموعه مقالات سمینارها و مجامع علمی‌ به چاپ نرسیده و یا به طور همزمان برای سایر مجلات ارسال نشده باشد (در ضمن تا سه ماه بعد از ارسال مقاله به این فصلنامه از ارسال آن به مجله دیگر خودداری فرمائید در غیر این صورت ضمن حذف مقاله از پذیرش مقالات بعدی ممانعت بعمل خواهد آمد).

6- نویسنده در هر زمانی که متوجه هر گونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شود نشریه را در جریان آن قرار داده، نسبت به اصلاح آن اقدام و یا مقاله را بازپس گیرد.

7- اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از شش ماه از آرشیو فصلنامه خارج خواهد شد و فصلنامه هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

8- در بررسی اولیه مقالات توسط سردبیر، هیئت تحریریه و دبیران تخصصی، منشور اخلاقی نویسندگان در قبال محتوای مقالات، اصالت، سرقت ادبی، رعایت حقوق انسانی، تضاد منافع و کلیه حقوق کپی رایت مدنظر قرار می‌گیرد. 

9- فصلنامه در رد یا قبول، ویرایش، تلخیص یا اصلاح مقاله­‌های دریافتی آزاد است.

10- نویسندگان محترم متعهد می‌گردند با اطلاع کامل از رویه‌ها و ضوابط ارائه مقاله در نشریه  آینده‌پژوهی دفاعی، این پرسشنامه را تکمیل و کلیه مندرجات آنرا تایید می‌نمایند و متعهد می‌شوند که این مقاله فاقد مطالب طبقه‌بندی بوده و قبلاً به هیچ یک از نشریات داخل و خارج کشور ارسال  یا در هیچ یک از آنها چاپ نشده و به طور همزمان برای مؤسسات دیگر ارائه نگردیده است.

 

 ***کلیه نویسندگان محترم موظف می‌باشند در هنگام ارسال مقالات، فایل تعهدنامه اصالت اثر و تعارض در منافع که در بخش راهنمای نویسندگان در دسترس می‌باشد را تکمیل نموده و به همراه فایل اصل مقاله ارسال نمایند***

 

اصول مربوط به داوران محترم

1- داوران محترم انتخاب شده می‌­بایست بعد از بررسی اولیه، بلافاصله سردبیر نشریه را در جریان نتیجه آن قرار دهند که شامل:

الف) عدم داوری مقاله به دلیل نبودن موضوع مقاله در حوزه کار داور، کمبود وقت یا غیره

ب) داوری همراه با تأخیر به دلیل شلوغ بودن وقت، عدم دسترسی به امکانات کافی و غیره

2- داوری مقالات می‌­بایست بر اساس مستندات علمی و استدلال کافی باشد، با وضوح و به روشنی بیان شود و این مدارک به نشریات و نویسندگان ارائه شود و از اعلام نظر سلیقه‌­ای، شخصی، نژادی و مذهبی و غیره در داوری مقالات خودداری کند.

3- توجه به منابع استفاده شده در مقاله از دیگر وظایف داوران است. کلیه تحقیقات، موضوعات و نقل قول­‌هایی که در مقاله استفاده شده است می­‌بایست با ارجاع‌دهی کامل در کتابنامه همراه باشد.

4- داوران مقالاتی که منافع اشخاص، موسسات و شرکت­‌های خاصی به وسیله آن حاصل می‌شود و یا روابط شخصی در آن مشاهده می‌­شود را نمی‌بایست برای داوری قبول کنند.

 

***فصلنامه آینده‌پژوهی دفاعی اخلاق علمی و نشر را تحت قانون بین‌المللی کپی رایت و براساس کمیته بین‌المللی اخلاق در انتشارات (COPE) رعایت می‌نماید.***مصادیق عمده تخلفات پژوهشی به شرح زیر می باشد: 

 • سوء رفتارهای پژوهشی
 • عدم تعهد و مسئولیت نسبت به ذینفعان
 • عدم رعایت حقوق آزمودنی‌ها
 • جعل داده‌ها
 • تحریف داده‌ها
 • سرقت علمی
 • اجاره‌ی علمی
 • عدم رعایت حقوق مالکیت معنوی و مسئولیت پژوهش انجام شده
 • انتشار مجدد
 • همپوشانی انتشارات
 • خرید و فروش آثار پژوهشی
 • جعل هویت

 سیاست نشریه در مورد نحوه برخورد با سرقت ادبی:

درصورتی که برای نشریه سرقت ادبی یک مقاله محرز شود، نشریه نویسنده /نویسندگان را در لیست سیاه قرار داده و اگر مقاله ایشان منتشر شده باشد، مقاله بایگانی شده و ذیل نام نویسنده/نویسندگان ٬عبارت «مقاله سرقت ادبی می باشد» درج می شود.

 

 درخصوص ریز مصادیق تخلفات پژوهشی لطفا به لینک زیر مراجعه شود.

لینک نحوه بررسی تخلفات پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری